به اطلاع بازدید کنندگان محترم می رساند؛ جهت دریافت آخرین اخبار و اطلاعیه های مربوط به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان، به آدرس https://gilan.irantvto.ir مراجعه نمایند.  
پشتیبانی از افراد کم توان
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ 3347

راهنما جهت استفاده افراد کم توان از سایت


کاربر گرامی جهت استفاده از بخش های مختلف سایت اداره کل فنی و حرفه ای استان گیلان می توانید از روش های زیر استفاده نمایید:


الف: بزرگنمایی صفحات سایت

مطابق شکل زیر، در سمت چپ سایت بخشی وجود دارد که با کلیک بر روی هر دکمه می توانید کشیدگی فونت مطلب و اندازه قلم آن را متناسب با نیاز خود تغییر دهید.


ب: صفحه خوان فارسی

 نرم افزار  Non Visual Desktop Access یا بطور مختصر  NVDA یک صفحه خوان همانند  Jaws است که به کاربران اجازه میدهد تا به صورت گویا از کامپیوتر خود استفاده کنند . اما این نرم افزار نسبت به  Jaws دارای مزایای قابل توجهیست که در ادامه به مهمترين آنها خواهيم پرداخت .

۱رایگان بودن آن : شما برای استفاده از  NVDA لازم نیست هزینه ای پرداخت کنید و اين نرم افزار بدون استفاده از هيچ کِرَکي بعد از نصب بطور دائم بر روي کامپيوتر شما فعال خواهد بود . این در حالیست که استفاده از  Jaws رایگان نبوده و کاربران باید  Jaws را از شرکت تولیدکنندۀ آن خريداري نمايند .

۲تک نسخه ای بودن  :اگر شما از کاربران  Jaws بوده اید حتماً از این نکته آگاهید که  Jaws برای ویندوزهاي ۳۲bit  و ۶۴bit  دو نسخۀ جداگانه دارد و براي هرکدام از اين ويندوزها بايد نسخۀ مربوط به همان ويندوز استفاده شود . با توجه به کمیاب بودن کِرَک برای  Jaws  ۶۴ bit بسیاری از کاربران ایراني مجبور بودند از ويندوز ۳۲  bit  استفاده کنند و از مزاياي ويندوز ۶۴bit  كه همانا سرعت بيشتر و كارايي بهتر است چشم بپوشند . اما  NVDA  این مشکل شما را به خوبی حل می کند. نرم افزار  NVDA تنها یک نسخه دارد و همان تک نسخه را میتوان براي هردو نوع ويندوز بکار برد .

۳ -پشتیبانی کامل از زبان فارسی : شما با داشتن نرم افزار  NVDA براحتی قادر به تایپ و خواندن متون فارسی هستید و بدون اینکه از نرم افزارهاي اضافي مانند: پارسآوا، ماهور، پکجاز و غيره استفاده کنيد فقط کافيست وارد محيط نرم افزار  NVDA شويد و از منوي مربوطه زبان فارسي را انتخاب نماييد .شما حتی می توانید زبان محیط خود  NVDA را به فارسی تغيير دهيد تا پيامهاي سيستم و تنظيمات آن به فارسي نمايش داده شود . این در حالیست که  Jaws به تنهایی قادر به پشتیباني از زبان فارسي نيست و شما بايد همان نرم افزارهاي کمکي که در بالا نام برده شد را نيز بر روي کامپيوتر خود نسب نماييد كه اين كار به نوبۀ خود باعث تحميل فعاليت بيشتر به كامپيوتر و كندتر شدن عملكرد سيستم ميشود .

4 کم حجم بودن NVDA : نرم افزار  NVDA قبل از نصب حدود ۱۷  mb  و پس از نصب حدود ۵۰mb   فضا اشغال میکند .این در حالیست که حجم نرم افزار  "Jaws" پیش از نصب نیز بیش از ۱۰۰mb  ميباشد .

5-  برخورداری از آپدیت خودکار و رایگان در : NVDA گروه برنامه نویسان  NVDA هر شش ماه یکبار یک نسخۀ رسمی از این برنامه را منتشر مي کنند. هنگامي که شما به اينترنت متصل مي شويد  NVDA بطور خودکار وجود آپديت را چك مي كند و در صورتي كه آپديت جديدي موجود باشد بطور خودكار آپديت مي شود. با نصب  NVDA شما مي توانيد همواره از آخرين نسخۀ ويندوز و برنامه هاي تحت ويندوز استفاده كنيد. حتي مي توانيد از از ابزارهاي لمسي تحت ويندوز براحتي استفاده كنيد .

6-  حالت لمسی : Touch Modes NVDA می تواند با فرمان های لمسی بدون استفاده از کیبورد هم کار کند و دستورات شما را اجرا کرده و صفحات ویندوز را بخواند. اگر از گوشي ها يا تبلت هاي ويندوز دار استفاده مي کنيد يا مانيتور شما از انواع لمسي است مي توانيد از  NVDA استفاده كنيد. البته نصب بودن ويندوز بر روي سيستم شما اجباري است. لذا بر روي تبلت ها يا گوشي هايي كه سيستم عامل هاي اندرويد يا  IOS دارند نمي توان  NVDA نصب كرد .

فراخوان های سازمانی
اطلاع رسانی جلوگیری از فساد
گزارش عملکرد 1400 اداره کل
اطلاعیه های آزمون
معرفی مراکز و دفترچه دوره های آموزشی
ورود به سامانه ثبت تقاضاهای آموزشی
شبکه تجهیزات کارگاهی
مهارت آموزی در محیط کار واقعی
درگاه ملی مجوزهای کشور
فیش حقوقی
سامانه استعداد یابی مهارتی
پیوند های سایت
سامانه ها
شبکه های اجتماعی
اطلاعات آماری
شوراهای فرهنگی ومذهبی